Monika Šupitová

Proč v mém portfoliu nenajdete reference na Wikipedii

Důvod, proč neuvádím profily mých klientů ve svém portfoliu, ani nikde jinde, je jednoduchý. Více se dozvíte v článku.

Kdo píše Wikipedii

Wikipedii u nás zastřešuje nezisková organizace Wikimedia Česká Republika.

✏️ Obsah Wikipedie tvoří komunita dobrovolníků editorů, takzvaných Wikipedistů. Píší ji zdarma ve svém volném čase. Jsou to hlavně lidé, co mají rádi informace a chtějí se o ně podělit. 

✏️ Existují ale i editoři placení. Jejich hlavní výhodou je, že vytvoří klientovi profil na míru, přesně podle toho, co je jeho cílem. Jeden z častých cílů je např. posunutí webu klienta na lepší pozice ve vyhledávačích. Proto doporučuji najít si editora, který je zároveň odborníkem i na linkbuilding a SEO.

Placený profil trnem v oku

Jsou tisíce lidí, kteří by za vytvoření nebo úpravu profilu na Wikipedii rádi zaplatili. Neexistují žádné zásady, které by práci za peníze výslovně zakazovaly. Je po nás „pouze“ vyžadováno, abychom jako registrovaní editoři komunitě Wikipedistů placený profil uvedli. 

❌ Bohužel jsou placené profily obecně komunitou Wikipedistů odsuzovány. Mohou se dokonce najít tací, kteří neoprávněně placenou editaci znehodnotí nebo úplně odstraní.

❌ Zkušenost kolegy editora: Poslal e-mailem ukázky několika vytvořených profilů potenciálnímu klientovi. Během několika dní byly tyto placené profily na Wiki z různých důvodů vandalizovány. Kdo se skryl za potenciálního klienta, aby získal reference a mohl škodit? Můžeme jenom hádat.

Jak to řeším já

Chcete ode mě profil na Wikipedii a požádat o ukázky mé předchozí práce? To je v pořádku. Ale nezlobte se, prosím, pokud vám je neposkytnu.

Vím, že tak přicházím o potenciální klienty, ale ochrana mnou vytvořených profilů je pro mě na prvním místě. Proto nikdy a nikde nebudu uvádět ukázky své práce z Wikipedie. 

🛡 Jsem profesionál a se mnou se bát nemusíte.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho 😉.